Linda Popovská na Dalarna University + praktické rady k Erasmu

17.11.2018

Můj pobyt byl v zimním semestru loňského roku ve 3. ročníku bakalářského studia. Jela jsem do Švédska na sever od Stockholmu do města Falun, kde jsem studovala na Dalarna University (Dalarna je region). Bydlela jsem se dvěma Italkami ve sdíleném bytě, nájem mě stál okolo 6 500 Kč - 7 000 Kč měsíčně.

Do školy jsme společně s děvčaty jezdily na kole, či chodily pěšky, jelikož jedna jízda autobusem stála pro studenta 90 Kč, což je 180 Kč tam a zpět za 3 km, zatímco pronájem jízdního kola stál cca 200 Kč za měsíc. Projížďka na kole byla báječná, jelikož malé městečko Falun má krásnou přírodu a po "cyklo stezkách" se jezdilo fajn.

Ceny v obchodech jsou za jídlo cirka třikrát vyšší než v ČR. Alkohol se prodává ve speciálních obchodech, kde najdete české pivo Březňák v malé plechovce za 60 Kč. V potravinách koupíte pivo s nízkým obsahem alkoholu, nebo úplně nealkoholické. V restauraci, či baru stojí třetinka piva cca 200 Kč, o vínu nemluvě. Ceny za jídlo v restauracích, fastfoodech a podobně jsou jednoduše třikrát až čtyřikrát vyšší než v ČR.

Práce pro studenta ve Švédsku se vyplatí, jelikož nedostanete méně než 120 švédských korun na hodinu. Jen je třeba dát si pozor, abyste stihli zastat všechny povinnosti a užít si pobyt.

Vlak z Falunu do Stockholmu stojí přibližně od 900 Kč do 1 300 Kč za jednu jízdu, nicméně vždy se dá najít východisko, jak cestovat. Pronájem auta, autobus, letadlo za nízké ceny. Jela jsem do Kiruny, Gävle, Stockholmu, Uppsaly, Borlange, Malmö, Kiviku a mnoha dalších měst ve Švédsku, Osla a pár dalších v Norsku, Kodaně a dalších v Dánsku, všechny zážitky byly neuvěřitelné. S Italkami jsme navštívily ledový hotel, Inuitskou vesnici, sobí farmu, Norskou státní operu. Zažila jsem dny se 3 hodinami slunečního světla, 3 metry sněhu na ulicích, 25 cm ledu na silnicích a zamrzlá jezera tak, že se po nich dalo běhat.

Škola byla moderní, příjemná, velká. Výuka byla zaměřená na individualitu, domácí přípravu, práci v malých skupinách i samostatnou. Velký důraz byl kladen na eseje a malé i větší domácí testy. S angličtinou nebyl problém, švédština je taktéž germánským jazykem, místy i slyšíte souvislost mezi angličtinou, němčinou a švédštinou (němčináři mají ve Švédsku velkou výhodu).

Švédi jsou stydliví, uzavření, ale jejich Fika (čaj o páté) Vás rozehřeje. Pokud v konverzaci nebudete nesmělí a uděláte první krok, Švédi budou slušní a odpoví. Nečekejte však, že pro Vás bude připraven nějaký program, ne ne, Erasmus si děláte sami. Buďte připraveni na Švédskou náturu, kde je v kurzu vysoká ženská emancipace. Výrazy jako gender, vyrovnanost, práva a "snad si umím podržet dveře sama" jsou na denním pořádku, nenechte se zastrašit, pod siláckou skrupulí a drsňáckými výrazy jsou Švédi i Švédky milí, bázliví a příjemní.

Erasmus jako takový pro mě byla úžasná zkušenost! Těším se na další cesty, další kultury, další náhledy na život.

Všem přeju hodně štěstí při cestách malých i velkých.

Linda

ERASMUS 2107 - krok za krokem

Co nejstručněji a nejpřehledněji popíšu Erasmus pro studenta FSV v krocích.

· Výběr semestru:

  • Projděte si své splněné a nesplněné předměty, podívejte se do Karolínky (https://karolinka.fsv.cuni.cz/KFSV-893.html ), co vám ještě chybí a kolik kreditů ještě potřebujete získat a rozmyslete se, ve kterém semestru je pro vás nejvhodnější vyjet. Pokud si naplánujete dobu Erasmu rozvážně, nebudete muset prodlužovat.

· Výběr university: 
Vyberte si universitu především podle těchto kritérií: 
1. jaké umíte jazyky (ne všechny předměty jsou v angličtině), 
2. kolik máte našetřeno peněz, 
3. zda skutečně mají váš obor, 
4. zda v daném období mají předměty, které se budou shodovat se studijním plánem vašeho programu, 
5. jak je vám sympatická daná destinace

· CV a motivační dopis
Napište, co vás na univerzitách, které jste si vybrali láká, proč byste právě Vy měli být vybráni.

· Dokumenty
Pokud jste vybráni, musíte mít dokumenty pro zahraniční školu. Vytvořený studijní plán, Evropské CV (Europass), dokumenty o Incomming Process a následně obdržíte Learning Agreement, Letter of Acceptance, Study Period a další dokumenty od university, do které jedete. Postupujte dle dokumentu "Byl jsem vybrán". Před odjezdem budete mít povinnost stát se členem databáze DROZD.

· Testy
Než odjedete, Erasmus Vám zašle test, který mapuje Vaši znalost angličtiny. Některé univerzity požadují zaslání výsledků testu a na jeho základě Vám posílají rozhodnutí, zda vás zařadí do svého Erasmus+ programu. Pokud nedosáhnete požadovaného výsledku, musíte projít online kurzem, na jehož konci je další test. Tento test se opakuje i po příjezdu. Ostatní vstupní testy se liší v různých universitách.

· Peníze
Kolik peněz je třeba, záleží na tom, do jaké destinace jedete. Vždy je ale potřeba mít peníze předem našetřené. Stipendium, které dostanete Vám pokryje ubytování, zbytek je na Vás. Pokud chcete mít Erasmus, na kterém si vedle učení vyhradíte čas na večírky a povyražení, našetřete si finance. Pivo není nikde tak levné jako v ČR.

· Ubytování
Nejen v Praze je nedostatek ubytování pro studenty, je tomu tak všude. Začněte shánět ubytování hned, jakmile vás přijme i zahraniční univerzita.
Pokuste se nebydlet sami. Nejlepší střední cestou je sdílený byt, kde máte pro sebe pokoj.*

· Načasování
Některé školy začínají dříve než v říjnu, jak jsme zvyklí, proto si musíte zajistit i ubytování dřív. To znamená, kontaktovat Erasmus a zažádat o připsání stipendia v tom a tom termínu, abyste měli z čeho zaplatit zálohy na ubytování.

· Studium
Nepodceňte studijní povinnosti. Než se rozkoukáte, zorientujete a seznámíte s novým prostředím, systémem a kulturou, budou dva týdny pryč, to je hodně úkolů na dohánění. Pravidlo "na Erasmáky jsou vyučující hodní" ne vždy platí. Narazit můžete nejvíce při skupinových projektech, kde je třeba zkoordinovat několik myšlenkových přístupů do smysluplné presentace a předvést výsledek vyučujícímu, který má také jiný myšlenkový přístup.

· Jazyk dané destinace

Nic Vám nedá tak živý pohled do kultury, smýšlení a života země, do které jedete, jako její jazyk. Určitě se pokuste přihlásit se do výuky tamější řeči.

· Kredity
Dejte si rezervu, nebo si dejte velký pozor na splnění potřebného počtu kreditů, pokud nesplníte povinnosti, vracíte stipendium.

· Cestování
Cestování je super! Rozpočítejte si ale finance. Jídlo, pití, doprava, běžné výdaje, nájem, to jsou položky, které dokáží udělat vítr v peněžence, přidat do nich cestování může být náročné. Cesta tam a zpět, ubytování, vstupy, jídlo na cestě atd.

· Návrat zpět
Dokumenty, dokumenty, dokumenty. Protokol o splnění studijních povinností, Study Results, Study Period, Results of Language test, potvrzené zahraniční universitou (ergo, připravit předem). Následně doložíte jak dlouho jste na Erasmu opravdu byli, zda jste vše splnili a podle toho vrátíte určitou sumu (výše stipendia je na několik měsíců, proto dokládáte, jak dlouho jste tam byli), či nic.

*Je třeba si uvědomit, že jakmile odjedete do zahraničí dočasně přijdete o přítomný, fyzický kontakt s kamarády, spolužáky, rodinou. V ČR na chvilku necháte předešlou práci, školu, koníčky. Máte najednou spoustu volného času, ten může být někdy osamělý, nebojte, ne vždy, jen je to velká změna ze dne na den.