Natálie Kalousková na Humboldt-Universität zu Berlin

09.02.2021

Na začátku září roku 2019 jsem dorazila do německé metropole - Berlína. Čekal mě měsíční jazykový kurz němčiny, i když ve finále jsem si do semestru stejně zvolila všechny předměty v angličtině. (Na němčinu jsem si netroufla.) 

Ale vezměme to od začátku, protože Erasmus není jen studium a zábava, ale také proces sestávající z byrokracie. Po přijetí ze strany naší univerzity vás čeká ještě několik kroků, které je třeba splnit, abyste byli přijati. A tímto nikoho nechci odrazovat, Erasmus v Berlíně rozhodně stojí za tuhle počáteční investovanou energii. První věcí je, že musíte absolvovat online jazykový test z německého jazyka, po jehož vyplnění, odeslání přihlášky a motivačního dopisu vás pravděpodobně přijmou. Dále je třeba uhradit semestrální poplatek přibližně 260 € (tento poplatek se od Erasmáků vybírá jen na některých zahraničních univerzitách). Výše jsem se již zmiňovala o jazykovém kurzu, který velmi doporučuji i v případě, že si nakonec zvolíte předměty v angličtině. Nejenom, že vám to dá možnost se ve městě rychleji zorientovat a užít si pár posledních teplých dnů, ale hlavně se potkáte s lidmi, kteří přijeli za stejným účelem jako vy - studovat na Humboldt univerzitě. Kurz je sice placený, ale už za něj dostanete nějaké kredity a můžete si ho zapsat do svého Learning Agreementu. O další detaily vás ušetřím, také z toho důvodu, že už je tomu více než rok, co jsem na Humboldtovu univerzitu dorazila a jednoduše si je nepamatuji.

Co si ale vybavuji přesně je, jak výjimečný život v Berlíně byl. Nehledě na skutečnost, že jsem tam strávila zimní semestr, a to je čas, kdy počasí není nejpříznivější, se tohle město stalo hodně rychle mým domovem. Jeho otevřenost pravděpodobně vychází z faktu, že si ho vybralo za svůj domov spousta umělců, kterým nevadí určitá omšelost místa. To píšu z toho důvodu, že Berlín zdaleka není nejbohatší město Německa. Ale právě v tom já vidím jeho kouzlo.

S místem samotným se pojilo i několik kurzů, které jsem si vybrala. V první řadě je třeba říci, že jsem si nakonec vybrala jen předměty v angličtině, kterých bylo pochopitelně méně než v němčině, ale i tak byl výběr dostatečný. Kromě předmětů na fakultě sociálních věd škola nabízí speciální předměty v angličtině pro zahraniční studenty, které právě dost často pracují se samotnou perspektivou města (kurzy jsou pod institutem nazvaným Berlin Perspectives). Jedním z nich byl předmět týkající se židovské identity v kontextu historie města. Nejen skrze tento předmět si člověk začne uvědomovat určité historické události spojené s městem. Dalším předmětem, který nám dovolil nahlédnout do fungování města, byl kurz Gardens of Berlin, ve kterém jsme mimo jiné absolvovali komentovanou procházku skrz Tempelhofer Feld. I v kurzech vedených v angličtině je velká pravděpodobnost, že se setkáte s místními studenty. Většinou jsou velmi motivovaní a aktivní, což mi imponovalo, protože celková kvalita výuky byla velmi vysoká (ale není třeba se ničeho bát, naopak).

S výběrem předmětů byl na začátku trochu zmatek, protože na stránkách školy byly uvedené předměty, které se nakonec neotevřely. Přesto je v prvním týdnu čas si případně přihlásit předměty jiné. Další věc, která stojí za zmínku, je budova univerzity a její zázemí. Hlavní budova se nachází nedaleko Braniborské brány a v jejím okolí je vše, co potřebujete: knihovny, menza a další přilehlé budovy fakult (snad jen ne dostupné bydlení).

Bydlení je další velké téma každého Erasmus studenta. V Berlíně to ovšem má třešničku na dortu v podobě tzv. Anmeldungu. Anmeldung je dokument, který dokazuje, že na určitém místě bydlíte a že jste přihlášeni na příslušné radnici. Univerzita vám s tímto krokem ale pomůže. Já jsem bydlela ve spolubydlení ve čtvrti Neukölln, které jsem si sama našla přes aplikaci WG-gesucht, eventuálně lze také bydlet na koleji. Jen to budete mít dál do města, za to víc finančních prostředků na zbyt. Bydlení opravdu doporučuji začít hledat včas, ať je více méně dle Vašich představ i finančně dostupné. Nejlepší by bylo dorazit do města dříve a chodit se dívat na nabídky osobně, pokud se tedy nerozhodnete pro kolej (ta se nachází v části Adlershof). Doprava po městě je pohodlná jak městskou hromadnou dopravou, tak pro odvážnější i na kole. Tuto možnost zase vřele doporučuji, sžijete se s městem rychleji a budete s ním mít větší kontakt. Cyklostezek je tam dostatek a cyklistů také, tudíž řidiči aut jsou na ně zvyklí. A jestli si nechcete kolo kupovat či složitě přivážet z Česka, lze si jej dlouhodobě půjčit v půjčovně s názvem Swapfiets (nizozemská firma, fungují ve více městech, pronájem je přibližně 20 €/měsíčně). Průkazku pro městskou vám vystaví škola, takže za ni tu platit nemusíte. Jídlo v Berlíně není o tolik dražší, když se vyhnete turistickým místům.

Nakonec bych ještě zmínila, že Berlín je město plné zeleně, na jehož okraji taktéž najdete spoustu krásných jezer! Dál je samozřejmě možnost na víkend vyjet z Berlína úplně a udělat si výlet třeba do Postupimi, Hamburku, Drážďan nebo klidně i domů :-). Blízkost České republiky jsem považovala za výhodu - můžou vás třeba navštívit Vaši kamarádi. Pokud toužíte po multikulturní německé zkušenosti, Berlín a Humboldtovu univerzitu vřele doporučuji. Jestli se chcete zeptat na víc, neváhejte mi napsat na Facebooku!

Tschüss!