Veronika Marečková na University of Gothenburg

20.11.2018

Je tomu téměř rok, co jsem se vrátila z pětiměsíčního studijního pobytu ve Švédsku, ale zkušenosti a zážitky z tohoto pobytu ve mně zůstávají nadále živé. Když se zamyslím nad tím, co bych před odletem ráda věděla o Švédsku, Gothenburgu či samotné University of Gothenburg, je toho tolik, že nevím, kde začít. Vezmu to tedy postupně. 

Přílet. Nejděsivější pro mě byl nejspíš samotný přílet do Švédska. Kam mám jít? Co mám dělat? Skvělé ale bylo, že již nějakou dobu před samotným plánovaným odletem bylo možné zaregistrovat se do "student buddy" programu organizovaného studentskou unií GIC (Göta International Committee). Velké množství informací je tak možné ještě před odletem získat od přiděleného "buddyho". GIC dále organizuje na začátku každého semestru 2-3 tzv. "pick-up days". Ideální je naplánovat si přílet na jeden z těchto dnů, jelikož v takovém případě vystoupíte z letadla a nemusíte zmateně pobíhat po letištní hale a zjišťovat, jak se dostanete do města a jak najdete své ubytování. Studenti z GIC na vás budou čekat přímo v příletové hale, autobusem vás odvezou do centra města, předají vám uvítací balíček s mapkou města, programem akcí pořádaných GIC, programem uvítacího týdne, bucket listem apod. Poté, pokud máte zajištěné ubytování v rámci univerzitních kolejí, vám předají klíče od vašeho pokoje a rozvezou vás k příslušným kolejním budovám.

To mě dostává k dalšímu důležitému bodu, a to ubytování. Ačkoli jsem během svého pobytu nepotkala příliš zahraničních studentů, kteří by nebydleli na univerzitních kolejích, doporučuji dostatečně dopředu prostudovat proces žádání o kolej a v hodinu, kdy dojde ke spuštění rezervačního systému, sedět u počítače a být připraven. Univerzita v Gothenburgu nabízí ubytování v několika kolejních komplexech v různých částech města, přičemž jednotlivé komplexy se liší velikostí a vybavením pokojů, které jsou zařízené převážně pro jednotlivce (https://utbildning.gu.se/education/studenthousing/exchangestudents). Já osobně bydlela v komplexu nazvaném Olofshöjd a mohu ho jen doporučit - jedná se o největší komplex, umístěný v centru města, nabízející pokoje pro jednotlivce s vlastní koupelnou a sdílenou kuchyní. Pokoje jsou vybavené základním nábytkem, avšak vybavení, jako je ložní prádlo, odpadkový koš apod. je třeba dokoupit. Vše je možné zakoupit v Ikea, ale doporučuji první dny navštívit tzv. free shop v komplexu Olofshöjd, kde je možné zdarma získat vybavení darované bývalými studenty. Kolej není levnou záležitostí, ale v porovnání s jinými formami ubytování vychází stále nejlevněji, a navíc je díky kolejnímu životu člověk více ve středu dění.

Dalším důležitým bodem je samotná škola. Studovala jsem na Faculty of Social Sciences na University of Gothenburg. Veškeré důležité informace ohledně studia na této fakultě lze nalézt na následujícím odkazu: https://samfak.gu.se/english/exchange-students. University of Gothenburg je velmi prestižní univerzitou, na které učí, nebo alespoň jako hosté přednáší, řada odborníků z různých zemí světa. Semestr je v rámci magisterských studií (tzv. second cycle) rozdělen na 4 kvartály, přičemž v každém z těchto kvartálů je vyučován intenzivně pouze jeden kurz. Nabízeny jsou kurzy trvající po dobu jednoho kvartálu, které odpovídají 7,5 ECTS, a kurzy trvající po dobu dvou kvartálů, za které lze získat 15 ETCS. Já osobně absolvovala dva dvou-kvartálové kurzy, a to Social Europe a Globalization, poverty and international social work. Oba absolvované předměty mohu doporučit jako velmi zajímavé a přínosné, avšak je třeba počítat s jejich náročností odpovídající výslednému počtu udělovaných kreditů. V rámci většiny kurzů není nutné skládat žádnou závěrečnou zkoušku, ale kurzy jsou velmi náročné, co se týče průběžné přípravy, psaní průběžných esejí a tvorby závěrečné seminární práce. 

Nerada bych ale mluvila jen o praktických záležitostech a někoho tím tak odradila, takže bych tento příspěvek ráda zakončila tím nejpříjemnějším. Švédsko je krásná země a Gothenburg je rájem pro studenty! Pokud opomenu relativně vysoké ceny v podstatě všeho, co se ve Švédsku prodává, a občas mírně depresivní počasí, troufnu si říct, že University of Gothenburg je ideální volbou pro studijní pobyt v rámci programu Erasmus. V samotném Gothenbugu a jeho blízkém okolí je možné navštívit řadu nádherných míst, jako je historická čtvrť Haga plná krásných kaváren s výbornou kávou a zákusky, zábavní pak Liseberg se svým legendárním halloweenským programem a dřevěnou horskou dráhou, jezero Delsjön, které je skvělým místem pro projížďku na kánoích a nachází se jen pár minut od centra města, ostrovy Archipelago (Brännö, Styrsö, Vargö, ...), apod. Z Gothenburgu je také velmi snadno dostupná řada dalších krásných měst, jako Stockholm, Oslo, Kodaň či Malmö. 

Asi nejsilnější cestovatelský zážitek si je však možné odvézt z Laponska, kde zažijete a uvidíte věci, které se vám jinde nepoštěstí. Mám na mysli jízdu zasněženou krajinou na saních tažených spřežením psů husky, krmení sobů, večer u ohně ve společnosti laponských domorodců (Sámové) a především spatření tzv. aurory neboli polární záře!